OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 06.02.2022 09:18:16 

Lhasa Apso "z Americkej"

Lhasa Apso

Lhasa apso

Originálny názov plemena : Lhasa apso

Krajina pôvodu : Tibet

Doba vzniku : Starovek

Pôvodné využitie : Spoločník

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 13 - 15 rokov

Hmotnosť : 6 - 7 kg

Výška : 25,4 cm

História
Pravlasťou lhasa apso je Tibet, kde bol chovaný najmenej dvetisíc rokov, bez toho že by sa dostal do inej zemi. Bol chovaný výhradne v chrámoch a kláštoroch v okolí hlavného mesta Lhasy, a v paláci dalajlámu. Bol považovaný za svätého a mal nosiť svojmu majiteľovi šťastie. Tento pes sa nedal kúpiť, získať ho bolo možné iba darom. Pôvodne bol používaný ako strážny a pastevný pes. Do USA sa dostal prvý exemplár po prvej svetovej vojne ako dar dalajlámu, odtiaľ bol neskôr prevezený do Anglicka, kde bol ďalej šľachtený. Po určité obdobie bol lhasa apso omylom priradený do skupiny spoločne so shi-tzu. Ako samostatné plemeno bol uznaný až v roku 1934.

Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách.

Všeobecný vzhľad
Lhasa apso má veľmi bohato osrstenú hlavu s úzkou lebkou a čiernym ňufákom. Oči sú stredne veľké, tmavé, a sú celkom zakryté srsťou. Uši sú previsnuté, s dlhými prápory srsti. Telo je súmerné a kompaktné, je dlhšie než je výška v kohútiku, s dobre klenutým hrudníkom, rovným chrbtom a silnými bedrami. Chvost je bohato pokrytý dlhou srsťou, je nesený nad chrbtom a špička chvostu tvorí uzol.

Srsť a farba srsti
Srsť je zložená z jemnej podsady a veľmi dlhej, až na zem siahajúcej krycej srsti. Chlpy sú rovné a hrubé, srsť na chrbte je rozdelená cestičkou. Lhasa apso je chovaný v mnohých farebných odtieňoch. Sfarbenie môže byť biele, pieskové, medové, zlaté, tmavošedé, hnedé, čierne alebo rôznofarebné.

Povaha
Lhasu apso je možné charakterizovať ako tvrdého, sebavedomého psa, jeho povaha je však k členom rodiny priateľská a maznavá. Je veľmi inteligentný a temperamentný.

Spoločenská charakteristika
Lhasa apso je typický spoločenský pes. Má priateľskú a veselú povahu, k cudzím ľuďom sa však chová veľmi nedôverčivo a odmietavo, nemá rád ich dotyky. Svojho pána však oddane miluje, býva na ňom až citovo závislý. Voči ostatným psom nevystupuje útočne, nevyhľadáva konflikt, a spolužitie s ostatnými domácimi zvieratami býva bez problémov.

Výchova
Výchova tohoto spoločenského psa nie je nijako zložitá, ako u ostatných plemien je však nutná dôslednosť, trpezlivosť a citlivý prístup. I keď sa tento pes nehodí pre náročnejší výcvik, mal by v každom prípade zvládnuť základný výcvik poslušnosti.

Držanie
Lhasa apso je typický bytový pes, nie je ho možné chovať v koterci. V byte mu pripravte brlôžok na kľudnom mieste bez prievanu, kde bude môcť nerušene odpočívať. Lhasa apso má veľmi rád pohodlie, ale miluje taktiež dlhé vychádzky. Prispôsobí sa však životnému štýlu rodiny, nie je to pes, ktorý by si vynucoval vašu pozornosť.

Pohyb
Lhasa apso môže byť chovaný aj v malom byte, má však veľa temperamentu, ktorý je potrebný vybiť na dlhých vychádzkach. Má veľkú potrebu dostatku pohybu.

Starostlivosť
Jeho dlhá srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť, inak splstnatie. Nutnosťou je každodenné kartáčovanie a prečesávanie. Jeho zakryté oči je potrebné pravidelne čistiť, a po kŕmení zbaviť fúzy zbytkov jedla. K starostlivosti o srsť psa pripravujte už vo veku šteňaťa. Srsť prečesávajte od labiek dole prameň po prameni, pri česaní môžete srsť zvlhčovať rozprašovaním vhodného prípravku. Zámotky v srsti najprv rozmotajte rukami, až potom rozčešte. Pri česaní používajte jemný kovový hrebeň alebo jemný hrebeň. Pokiaľ psa vystavujete, je v období medzi výstavami nutné správne ošetrenie srsti. U tohoto plemena sa používa technika tzv. balíčkovanie srsti, kedy sa srsť po naolejovaní jojobovým alebo norkovým olejom vyväzuje do balíčkov alebo sa vytvárajú postupne sa spojujúce copy

Strážne využitie
Po svojich predkoch zdedil vlastnosti strážneho psa, je veľmi odvážny, sebavedomý a ostražitý, ale nie je uštekaný. I cez svoju malú veľkosť sa vie postaviť na obranu svojho pána.

Príprava na výstavu
Na výstavu je nutné pripravovať psa už od mladosti. Avšak nie len dokonalý výstavný postoj a vynikajúcim predvedením rozhodcovi prispeje k výbornému ohodnoteniu. U tohoto plemena je veľmi dôležitá krásna srsť, na ktorej je vidieť pravidelná starostlivosť majiteľa. Psa je potrebné pred výstavou vykúpať, akú dlhú dobu pred termínom je však individuálne. Pokiaľ kúpete psa niekoľko dní pred výstavou, je nutné srsť vyviazať. Avšak i v prípade, že kúpete psa tesne pred výstavným dňom, vyviažte aspoň srsť na hlave. Pri výstavnej úprave nepoužívajte olej. Vyviazanie uvolnite až pred vstupom do výstavného kruhu a srsť dôkladne prečešte. Potom starostlivo vytvorte cestičku od hlavy až k chvostu a srsť jemne prestriekajte lakom. Ofinu upravte pomocou tužidla.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Lhasa apso bude v strede pozornosti vašej rodiny tým najšťastnejším psom. Môžete s ním prežiť veľa veselých a šťastných chvíľ a po vašom boku bude stáť ako váš verný priateľ a neochvejný ochranca. (zdroj: www.dogspsy.estranky.cz)